Anna Bikont, Joanna Szczęsna "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej"
Autor: Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 477
Moja ocena: 6/6


Nie wiem jak mam napisać recenzję książki tak dobrej, by nie zepsuć i nie odebrać swoją nieudolnością jej uroku. Zastanawiam się jak przedstawić Wam biografię osoby, która swoje prywatne życie chowała głęboko w szafie. Anna Bikont i Joanna Szczęsna z wielką gracją i smakiem przedstawiły życie znanej poetki Wisławy Szymborskiej. Mam nadzieję, że nie strzelę gafy wielkości kałuż, których bała się noblistka.


Wisławę Szymborską zna chyba każdy. Choć słowo "zna" nie jest tu odpowiednie. Tej osobie o mądrych oczach i uroczym uśmiechu nadano imię Wisława, nazwisko Szymborska i taką ją kojarzymy. Autorki biografii w delikatny i wyważony sposób przedstawiają życie znanej noblistki, nie przekraczając żadnych granic. Cieszę się z tego powodu gdyż ta nutka tajemnicy zawsze towarzyszyła Szymborskiej i tak jest też w jej biografii. Tak naprawdę dowiadujemy się wielu ciekawych faktów z życia poetki, ale nawet ta książka nie odkrywa osoby jaką była. Poznajemy historię kobiety skromnej z ciekawym poczuciem humoru. Jednak by jako tako dowiedzieć się więcej o tej kobiecie trzeba przeczytać jej wiersze. To właśnie w nich Wisława odkrywała swoje myśli i uczucia. Anna Bikont i Joanna Szczęsna w minimalistyczny i pełen smaku sposób przybliżają nam postać jaką była Szymborska.

"Pamiątkowe rupiecie" w pewien sposób oddają charakter z jakiego słynęła poetka. Przyczyniły się do tego rozmaite anegdotki, cytaty, dowcipy jak i również udany zamysł autorek. Bardzo podobały mi się próby pokazania czytelnikowi relacji jakie łączyły Szymborską z m.in. Kornelem Filipowiczem, Michałem Rusinkiem czy Czesławem Miłoszem. Rozbawiła mnie historia z telefonem komórkowym i podawanie pizzy czy zupek w proszku znajomym. Dodatkowym plusem są pamiątkowe zdjęcia ze zbiorów prywatnych, które większość ludzi nie widziała.

Jestem zauroczona postacią Wisławy Szymborskiej. Jej skromnością, poczuciem humoru i samym sposobem bycia. Poniekąd czuję pewną dumę i zaszczyt, że mogłam dowiedzieć się czegoś więcej o tej niesamowitej osobie. Może siedzi teraz z Ellą Fitzgerald i Kornelem Filipowiczem paląc papierosa i ciesząc się, że nie musi już bać się kałuż? Może przykro jej, że nie zje już skrzydełek z KFC? Mogę się jedynie domyślać iż cieszy się, że nie musi odmawiać wywiadów i najrozmaitszych spotkań. Takim oto gdybaniem chcę zakończyć i polecić Wam tą wspaniałą biografię. Naprawdę warto.

22 komentarze :

 1. Lubię wiersze Wisławy Szymborskiej i chętnie zapoznam się z jej biografią, ponieważ widzę, że warto bliżej poznać naszą noblistkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie lubię biografii, zatem i po tę nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 3. Biografie sławnych i cenionych ludzi trudno ocenić... Chętnie przeczytam. ;)

  Ładnie tu, tak... kwieciście! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. lubię czytać biografie, poza tym bardzo cenię Szymborską, dlatego na pewno sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegos czasu mam chec na te ksiazke:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Mnie również ta książka oczarowała. Jest taka, jaka była Szymborska - elegancka, dowcipna i z klasą.
  PS. Jak tu ładnie u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobała :)
   Dziękuję :)

   Usuń
 7. Nie lubię biografii, ale dla tej może zrobię wyjątek

  OdpowiedzUsuń
 8. Rzeczywiscie ładnie tu ;) Chętnie bym przeczytała tę biografię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Póki co nie mam ochoty na biografie. Może kiedyś;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię czytać biografie! ;D Z chęcią przeczytam i tej wybitnej Polki.
  Świetny wystrój bloga. ;))
  PS. Zapraszam na nowego posta. ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Fanką biografii nie jestem, ale do te, o dziwo, zdołałaś mnie zachęcić :)

  A tak nawiasem pisząc, bardzo ładnie w tym Twoim pokoju :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe. Nie czytuję biografii, ale Wisława Szymborska to jednak ciekawa osoba. W jakiej formie jest ta książka? I

  OdpowiedzUsuń
 13. Za biografiami szczególnie nie przepadam, jednak Wisława Szymborska to postać bardzo charakterystyczna i wręcz kultowa, dlatego wypadałoby dowiedzieć się jakiś istotnych faktów z jej życia. Nie wątpię, że po książkę w przyszłości z pewnością sięgne.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubię postać Szymborskiej, jednak za biografiami nie przepadam, dlatego sobie odpuszczę. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jedna z pozycji, którą po prostu muszę mieć na swojej półce. Szymborska to wspaniała osobistość. Przez wiele, wiele lat ludzie będą ją jeszcze pamiętać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakie tu ładne zmiany :)
  Książka mogłaby mi się spodobać :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń