Ten jeden dzień

Udostępnij ten post

Po ostatnim ciągu kryminałów jakie przyszło mi czytać, miałam ochotę na coś lekkiego i niezobowiązującego. Szukałam książki, która pozwoli mi się oderwać i zrelaksować. Właśnie w ten sposób wpadła mi w ręce Gayle Forman, którą miło wspominam dzięki powieści Jeśli zostanę.
Ten jeden dzień to książka inna od poprzednich w dorobku Forman. Nie ma tu wielkich nieszczęść i dramatów, a jedynie zwykłe, codzienne życie. Życie, które staje się niezwykłe w jednym, nieoczekiwanym momencie. 

Allyson to młoda amerykanka, która z natury jest spokojna, poukładana i posłuszna. Z okazji ukończenia szkoły średniej, rodzice sfinansowali jej wycieczkę po Europie, która ma być ostatnią szansą na relaks przed studiami medycznymi. Tak więc dziewczyna wraz ze swoją przyjaciółką Mel, spędza czas na zwiedzaniu ciekawych miejsc. I wszystko ułożyłoby się zgodnie z planem, gdyby nie ostatni dzień wakacji. Właśnie tego dnia Allyson wraz z Mel postanawiają odłączyć się od grupy i pójść na inny spektakl, niż ten zaplanowany przez opiekunkę grupy. To tam dziewczyna poznaje Willema. Chłopca żyjącego z dnia na dzień, który nie wie, co przyniesie jutro. Jest w nim coś magnetycznego, co nie pozwala Allyson o nim zapomnieć. Więc gdy następnego dnia Willem proponuje Allyson wyjazd do Paryża, ta wbrew swojej naturze zgadza się. Po raz pierwszy postanawia zrobić coś dla siebie i w zgodzie ze sobą.

Wybrałam książkę idealną. To właśnie takiej pozycji szukałam gdy miałam na myśli coś niezobowiązującego. Ten jeden dzień może wydawać się powieścią oklepaną i monotonną ze względu na temat, ale taka zdecydowanie nie jest. Autorka od samego początku dba o szczegóły książki i wie dokładnie jaki cel chce osiągnąć. 
Mocną stroną powieści są jej bohaterowie i piękne opisy miejsc, które ich otaczają. Allyson, Mel i Willem to postacie różne, ale tak pięknie prawdziwe. Podczas czytania książki, w wielu momentach rozumiałam Allyson. Jej obawy, nadzieję i w końcu wielką odwagę by zacząć żyć według własnego planu. Doskonale rozumiałam jej relację z Mel, gdyż sama podobnej doświadczyłam. Co się tyczy Willema to postać, która ciągle intryguje. To właśnie jego tajemniczość i nieodparty urok sprawiają, że jest tak magnetyczny. Nie dziwię się Allyson, że wyruszyła z nim na przygodę swojego życia. 
Gayle Forman w malowniczy sposób opisuje Paryż. Nie tylko jako miasto zakochanych, ale również jako miasto kontrastów. Czytając tę powieść, przymykałam oczy i pod powiekami widziałam to miasto. Jego uliczki pełne kamienic i słynnych francuskich restauracji. Ludzi, którzy celebrują każdą chwilę i cieszą się dniem. To pozwoliło mi jeszcze bardziej wczuć się w klimat powieści. 

Historia Allyson pokazuje jaką krzywdę wyrządzamy sobie gdy budujemy nasze życie według planu rodziców. Gdy wbrew sobie postępujemy tak, by nie zawieść najbliższych nam osób. Postępujemy dokładnie według ich oczekiwań, zapominając o swoich pragnieniach i potrzebach. Gubimy swoje własne 'ja', które potem strasznie trudno dopuścić do głosu. Lecz nie ma rzeczy niemożliwych. Powieść Forman pokazuje również jak odważnym trzeba być by postawić na swoim. Jak wiele trudu wymaga powiedzenie słowa "nie" najbliższym nam osobom. 
Ten jeden dzień uczy nas, by walczyć o swoje marzenia. Pokazuje, że nie musimy tkwić w klatce zbudowanej przez rodziców i w gruncie rzeczy nas samych. Wystarczy tylko raz dobitnie postawić na swoim i podążać za głosem swojego serca. Bo to życie jest nasze i mamy prawo robić z nim dokładnie to co chcemy. Trzeba się tylko przełamać. Dzięki temu nasze zwykłe życie, zamieni się w niezwykłe.

3 komentarze :

 1. Z wielką przyjemnością przeczytam. Gayle Forman pisze chyba dość dobrze, skoro tyle osób zachwyca, a Twoja recenzja jest zachęcająca.
  PS. Gdybyś wyjustowała tekst, czytałoby się o niebo lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za radę :) Jestem na etapie zmian w blogu więc trochę tu bałaganu. W efekcie końcowym uwzględnię każdą wskazówkę :)

   Usuń
 2. hmm mam tą książkę w planach, ale jakoś do tej pory brakowało mi jakiegoś bodzca żeby po nią sięgnąć. Twoja recenzja sprawiła, że napewno przyśpieszy czas oczekiwania

  OdpowiedzUsuń