Richelle Mead "Przysięga krwi"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Przysięga krwi"
Autor: Richelle Mead
Tytuł oryginału: "Blood Promise"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Moja ocena: 5+/6

"Przysięga krwi" to czwarta część przygód Rose Hathaway i jej przyjaciół.
Po ostatnim ataku Strzyg na Akademię Św. Władimira ucierpiało wielu dampirów, morojów jak i Strażników. Największą stratę poniosła Rose, gdyż Dymitr, jej ukochany został przemieniony w Strzygę i uciekł. Nasza bohaterka przysięgła sobie, że odnajdzie go i zabije. By to zrobić, opuszcza Akademię i swoją przyjaciółkę Lissie. Nie wie dokładnie gdzie szukać Dymitra, więc udaje się na Syberię. Tam poznaje alchemiczkę Sydney. Postanawiają wyruszyć do małego miasteczka Baia, gdzie Rose ma nadzieję znaleźć ukochanego. Mieszka u Bielikow, których poinformowała o przemianie Dimka. Na miejscu poznaje Marka i Oksanę, którzy (jak się później okazuje) również są połączeni podobną więzią jak Rose i Lissie oraz moroja Abe'a, który radzi jej (wręcz grozi) by wracała do Akademii. Następnie wyrusza do Nowosibirska wraz z grupą dampirów, którzy chcą zabijać Strzygi. Podczas jednej z akcji, zmusza Strzygę by przekazał Dymitrowi wiadomość iż szuka go Rose Hathaway. Gdy w końcu dochodzi do spotkania, jest oszołomiona jego widokiem i postanawia go zabić. Niestety jej uczucia do niego wygrywają, w efekcie czego Rose zostaje zakładniczką. Dimko nie chce zabić swojej ukochanej, lecz przemienić ją w Strzygę by mogli razem żyć szczęśliwie. Mimo oporu, Dymitr znajdzie się z Rose w bliskim kontakcie. Dla "zabaw" będzie pił jej krew, by uległa jego namowom na przemianę.
Przez cały ten czas, Rose kontroluje sytuację w Akademii poprzez więź łączącą ją z Liss. Avery, córka nowego dyrektora, sekretnie używa mocy Ducha by kontrolować Lissie. Podczas jednej z wizyt w głowie przyjaciółki, Rose zostaje wypchnięta przez Avery.
Osłabiona przez Dymitra Rose, w końcu ucieka. Do ostatecznego pojedynku między nimi dochodzi na moście, gdzie Rose udaje się zanurzyć swój sztylet w piersi Dymitra. Wyczerpana Rose trafia do domu przyjaciela Sydney, gdzie czekają na nią Mark, Oksana i Abe. Kiedy się budzi, zdaje sobie sprawę, że Lissa jest w niebezpieczeństwie. Avery, chce zabić Lissie, a następnie wyleczyć ją by otrzymała "pocałunek cienia" i mogła być z nią związana. Z pomocą, przychodzi jej Oksana. Rose udaje się dostać do umysłu Liss i rozmawiać z nią. Podczas walki Lissie z Avery, Reedem i Simonem przychodzi Adrian. Po uratowaniu przyjaciółki, Rose pyta Oksany czy jest sposób by przywrócić Strzygę do życia. Oksana mimo niechęci Marka, opowiada jej o moroju, którego kiedyś poznali. Nazywał się Robert Doru i twierdził, że przywrócił kiedyś Strzygę do życia. Jak się okazuje z wyjaśnień Abe'a, Wiktor Daszkow to przyrodni brat Roberta Doru. Rose, zdaje sobie sprawę w jakiej beznadziejnej sytuacji się znajduje i postanawia wrócić do Akademii.
Po powrocie do Akademii Św. Władimira, Rose spotyka się z Lissie i opowiada co spotkało ją w Rosji. Na miejscu jest również matka Rose Janine. Gdy dowiaduje się skąd Rose ma szalik w którym przyjechała, wyjawia jej iż Abe to jej ojciec. Za zgodą Alberty, nasza bohaterka wraca do Akademii by ukończyć naukę. Wracając do pokoju, dostaje paczkę. Jak się okazuje jest tam liścik od Dymitra, który zapewnia ją o spotkaniu. Rose uświadamia sobie, że jest cień szansy by przywrócić Dimka do życia. Niestety musi znaleźć Roberta Doru.

Muszę przyznać, że z części na część te książki są jeszcze lepsze. Akcja jest szybka, nie ma czasu na dłuższe zastanawianie się. W tej części dowiadujemy się dużo o Dymitrze i jego rodzinie. Język lekki dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie. Jestem zauroczona tą serią. Richelle Mead stworzyła postacie niebanalne, z którymi można się utożsamić. Ta książka długo nie da mi spokoju. Zostawi we mnie swój ślad na zawsze.

4 komentarze :

 1. Oooo! ;D kocham taką tematykę :P ;D musze to przeczytac. ;)
  Serdecznie zapraszam na nowego posta:)) :
  http://zirtael-bibliomaniak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jak na razie dwa tomy i seria podoba mi się, chociaż nie zrobiła na mnie jakiegoś kolosalnego wrażenia. Cieszę się, że pozostałe tomy są lepsze, bo czekają już na mnie na półce :0

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio pani w bibliotece zachęcała mnie do przeczytania tej książki, jednak nie zdecydowałam się na wypożyczenie jej. Jakoś fabuła mnie nie zachęca :)

  OdpowiedzUsuń