Julianna Baggott "Nowa Ziemia"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Nowa Ziemia. Świat po wybuchu"
Autor: Julianna Baggott
Tytuł oryginału: "Pure"
Wydawnictwo: EGMONT
Liczba stron: 472
Moja ocena: 5+/6

Bridget Asher to literacki pseudonim amerykańskiej pisarki Julianny Baggott. Oprócz powieści obyczajowych wydała także książki dla dzieci oraz trzy tomiki poezji. Autorka mieszka na Florydzie wraz z mężem i czwórką dzieci. Jest założycielką fundacji "Kids in Need - Books in Deed". Producent sagi "Zmierzch" (Fox 2000) zdobył prawda do sfilmowania ostatniej powieści autorki "Nowa Ziemia". Książka zdobywa coraz więcej fanów na całym świecie do których z wielką przyjemnością mogę zaliczyć i siebie.

W wyniku wybuchu świat został podzielony na dwie części - Kopułę, która służy jako schron oraz to co znajduje się poza nią. Szesnastoletnia Pressia żyje wraz innymi ocalałymi w Gruzowisku. Ich ciała zostały stopione z rzeczami, które znajdowały się blisko nich podczas eksplozji. Jedna dłoń dziewczyny została stopiona z głową lalki. Życie Pressii polega na ochranianiu siebie i dziadka oraz zdobywaniu pożywienia. Na domiar złego, militarna jednostka chce ją zwerbować do swoich szeregów. Jednak Pressia wybiera ucieczkę...
W tym samym czasie w Kopule żyją Czyści. Są to wybrani ludzie, którym się poszczęściło i przetrwali wybuch w schronie. W czystych i sterylnych warunkach mieszka Patridge. Mimo iż nie musi codziennie zdobywać pożywienia i martwić się o swoje życie, to jednak nie dogaduje się ze swoim ojcem tyranem, który okłamał go w wielu ważnych sprawach. Pewnego dnia postanawia uciec...

Książek o postapokaliptycznych treściach powstało wiele.Wydawać by się mogło, że już nic nowego się nie pojawi. Wysnuć można też wniosek, że autorka przedstawi nam wiele elementów i charakterystycznych treści, które pojawiły się już w innych książkach. Nic bardziej mylnego. Świat wykreowany przez Juliannę Baggott zaskakuje i intryguje. Fabuła "Nowej Ziemi" jest niesamowicie ciekawa i fascynująca. Pisarka z wielką precyzją nakreśla świat, bohaterów i niepowtarzalny klimat, który towarzyszy nam podczas czytania książki.
Bohaterowie to przede wszystkim młodzi ludzie, którym przyszło żyć w ciężkich warunkach. Świat po wybuchu jest okrutny, a konsekwencje eksplozji dają o sobie znać. Postacie są opisane bardzo dokładnie. Każdy z nich zmaga się z własnymi demonami. Autorka bez przerysowania czy sztuczności opisała ich perypetie i walkę z samym sobą czy otoczeniem. Czytelnik śledzi ich losy z zapartym tchem. Akcja jest dynamiczna i pełna zaskakujących sytuacji. Julianna Baggott zaskakuje czytelnika każdą stronicą książki. Emocji i napięcia jest tu pod dostatkiem. Nie ma możliwości by odbiorca nudził się podczas czytania. Wątek romantyczny został przedstawiony bez mdłych i lukrowatych dodatków. Język autorki jest prosty i oddaje klimat książki. Powieść czyta się lekko i szybko, po prostu nie można oderwać od niej rąk.

"Nowa Ziemia" to pierwsza część trylogii "Świat po Wybuchu". Jest to książka pełna emocji i napięcia, która zadowoli każdego miłośnika antyutopijnych powieści. Jest to okrutna i przerażająca wizja przyszłości, która szokuje i długo pozostaje w pamięci. Książkę Julianny Baggott zaliczam do jednej z moich ulubionych. Już nie mogę się doczekać drugiej części. Polecam!

11 komentarzy :

 1. Wiele już o niej słyszałam i gdy tylko spotkam ją w bibliotece to bądź pewna, że zabiorę się za jej czytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, ale mam w planach, zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fabuła brzmi intrygująco, chociaż pewnie prędzej przeczytam książki z Uniwersum Metro 2033 - taka postapokaliptyczna wizja fascynuje mnie bardziej:) To połączenie ciał z rzeczami...Brrr.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka bardzo, bardzo mi się podobała. Szczególnie realistyczne opisy wizerunków ludzi stopionych z otoczeniem. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom serii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Nową Ziemię" już dłuższy czas temu, ale wspominam ją dobrze. Także nie mogę się doczekać drugiej części. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam. Świetna książka. Czekam niecierpliwie na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coraz większą mam ochotę na tę książkę, a pomyśleć, że z początku w ogóle nie byłam do niej przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i bardzo mi się podobała, nie mogę się doczekać kolejnego tomu :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio bardzo polubiłam taką tematykę w książkach. Z pewnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 10. Już od dawna na nią poluję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowita i momentami przerażająca - nie mogę się doczekać kontynuacji :)

  OdpowiedzUsuń