Spętani przeznaczeniem

Udostępnij ten post

Veronica Roth to jedno z najgorętszych nazwisk na rynku książek młodzieżowych. Jej fenomenalny cykl Niezgodna odniósł oszałamiający sukces, plasując się w czołówce najlepszych młodzieżowych powieści fantasy. Ponad rok temu, autorka zrzuciła na nas kolejną bombę w postaci Naznaczonych śmiercią, którzy otworzyli przed nami bramy do nowej międzygalaktycznej serii. Spragnieni dalszych losów Cyry i Akosa czytelnicy mogą w końcu odetchnąć, bo właśnie premierę ma druga część tej intrygującej serii. Przed państwem Spętani przeznaczeniem.

Ponownie znajdujemy się w kosmosie na planecie Thuve, zamieszkałej przez dwa narody – rodowitych Thuve i najeźdźców Shotet. Tym razem Cyra i Akos muszą stawić czoła Lazmetowi Noavekowi, ojcu dziewczyny, który uchodził za zmarłego. Powrócił, by przejąć władzę nad Thuve, z czym dwójka naszych bohaterów wraz ze sprzymierzeńcami nie chce się zgodzić. Złączeni przez los Cyra i Akos będą musieli zmierzyć się z nadchodzącą wojną, uporać się z własnymi demonami i losem, który jest dla nich bezlitosny.


W swoim nowym cyklu „Carve The Mark” Veronica Roth zabiera nas w podróż do kosmosu, gdzie o przyszłości decyduje przydzielony los, a wyrocznie przepowiadają różne wersje przyszłości. Świat, który wykreowała pisarka jest jednocześnie piękny i przerażający. Życie każdego jest z góry przesądzone, a brak wpływu na swoją przyszłość paraliżuje i sprawia, że stajemy się bezsilni wobec czekającego nas losu. Bardzo podoba mi się jak autorka czerpie inspirację z mitologii czy samego Szekspira oraz to jak łączy pozornie obce sobie elementy. Obok nadprzyrodzonych darów Nurtu, mamy nowoczesną technologię pozwalającą na podróże w kosmosie i problemy związane z władzą nad krajem. Nieustanne spory, rodzinne tajemnice, walka z losem i poczuciem winy to tylko namiastka dylematów, z jakimi spotkamy się w książce. Autorka z dużą dbałością o szczegóły przybliża nam wykreowany świat, a wraz z nim jego bohaterów. Bohaterów, którzy są nietuzinkowi i niejednowymiarowi. Mimo iż posiadają nadprzyrodzone dary to mierzą się z ludzkimi problemami i ulegają wielu pokusom. Oczywiście jak przystało na dobrą książkę młodzieżową, musiał pojawić się wątek miłosny między głównymi bohaterami. Z racji, że oboje posiadają wady i zalety to ich relacja jest bardzo burzliwa, a na dodatek wpływa również na losy narodu. Akcja powieści zaskakuje i trzyma nas w pełnym podekscytowania napięciu. Czytanie tej historii to sama przyjemność.

Śmierć nie jest jedyną karą, jaką można wymierzyć ludziom. Można też zafundować im koszmary.

Spętani przeznaczeniem to świetna kontynuacja przygód Cyry i Akosa. Czytelnicy, którym podobała się pierwsza część, na pewno się nie zawiodą. Mimo iż parę razy przewinęło się tu określenie książki młodzieżowej to jest to również książka dla dorosłych, którzy uwielbiają fantastykę i science-fiction. Veronica Roth stworzyła fascynujący świat i wypełniła go barwnymi i nietuzinkowymi postaciami. Cała powieść utrzymana jest w dość surowym i mrocznym klimacie, w którym bohaterowie muszą walczyć cały czas o swoje życie i idee. Nie pozostaje nam nic innego, tylko dać porwać się nurtowi tej fantastycznej historii.

#VeronicaRoth #spętaniprzeznaczeniem #najlepszaksiążkaVeronikiRoth

3 komentarze :

 1. Tym razem nie mówi gatunek. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo o tej książce ostatnio czytałam i chciałabym ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przegapiłam czas, w którym "Naznaczeni śmiercią" wchodzili na półki. Muszę koniecznie to nadrobić, bo seria zapowiada się ciekawie. :)

  https://introvert-with-passions.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń