Suzanne Collins "W pierścieniu ognia"

Udostępnij ten post

Tytuł: "W pierścieniu ognia"
Autor: Suzanne Collins
Tytuł oryginału: "Catching Fire"
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 359
Moja ocena: 6/6

"W pierścieniu ognia" to kontynuacja bestsellerowych "Igrzysk Śmierci". Pierwszą część wręcz pochłonęłam i na dodatek zaostrzyła mój apetyt. Więc bez zastanawiania się, zaraz po zamknięciu pierwszej książki, chwyciłam za drugą. I ponownie przeniosłam się do Panem i świata Katniss Everdeen jako osoba wszystkowidząca.

Głodowe Igrzyska dobiegły końca. Po raz pierwszy w historii Panem, wygrały dwie osoby. Katniss Everdeen i Peeta Mellark to szczęśliwcy, którzy po powrocie do domu starają się prowadzić normalne życie. Pół roku po zakończeniu Głodowych Igrzysk wyruszają w Tournée Zwycięzców po wszystkich Dystryktach i do samego Kapitolu. Katniss dowiaduje się od prezydenta Snow, że jej chwyt zastosowany pod koniec Igrzysk był lontem zapalnym dla jednego z Dystryktów w którym wybuchło powstanie, a słynna broszka z kosogłosem - symbolem wolności. Na domiar złego zbliżają się rocznicowe 75 Głodowe Igrzyska, w których losowani będą zarówno kobieta jak i mężczyzna z każdego Dystryktu, którzy wygrali Głodowe Igrzyska. W Dwunastym Dystrykcie jedyną zwyciężczynią jest Katniss, zaś wśród mężczyzn jest to Peeta i Haymitch. Nieszczęśliwi kochankowie ponownie wracają na arenę w roli trybutów i za wszelką cenę gotowi są oddać za siebie życie...

Po raz kolejny obserwujemy zmagania Katniss. Jej walkę o życie i bezpieczeństwo najbliższych oraz jej własne rozterki miłosne. Dziewczyna gubi się w uczuciach do Peety i Gale'a. Nieważne jaką drogę wybierze - każda z nich prowadzi do cierpienia, którego ma już dość. Jednak Kapitol jest zły i by go zadowolić Katniss musi dalej brać udział w jego grze. Wie, że cena za nieposłuszeństwo będzie bardzo wysoka.
"W pierścieniu ognia" to świetna kontynuacja losów Katniss Everdeen. Autorka nie daje nam odpocząć, gdyż akcja pędzi jak szalona, a nagłe zwroty są wielkim zaskoczeniem. Język jest prosty więc nie przysparza nam problemów, a wręcz pasuje do klimatu książki. Collins rozwinęła cechy niektórych postaci i wprowadziła nowe. Katniss to nie ta sama dziewczyna, którą pamiętamy jako ochotniczkę do Głodowych Igrzysk. Stała się silniejsza, mądrzejsza i pewniejsza siebie. Nadal gotowa jest zaryzykować swoim życiem dla dobra rodziny. Nową i ciekawą postacią wydaje mi się Finnick Odair. Na początku może wydawać się denerwujący i płytki, ale tak naprawdę to bardzo interesujący bohater. Jest odważny, lojalny, zabawny i podobnie jak Katniss zrobi wszystko dla swoich bliskich. Jest to charakterystyczna postać, którą bardzo polubiłam. Kolejnym plusem powieści są nowe wątki, które intrygują czytelnika. Byłam w pewnych momentach zdezorientowana, zaskoczona i wzruszona niektórymi wydarzeniami. Pisarka ponownie serwuje nam paletę emocji i sprawnie gra na naszych uczuciach.

Jeżeli nie czytaliście "Igrzysk Śmierci" to zachęcam Was do jak najszybszego zapoznania się z lekturą. A tym, którzy czytali pierwszą część i szukają drugiej gwarantuję dobrze wykorzystany czas. Siadłam wieczorem i nawet nie wiem kiedy skończyłam czytać. Ekstremalnie wciągająca i ciekawa książka. Polecam serdecznie!

PS. Skończyłam już "Kosogłosa" więc niebawem powinna pojawić się recenzja. Tak pochłaniałam całą serię, że nie zawracałam sobie głowy pisaniem, gdyż musiałam poznać od razu dalsze losy Katniss. Dopiero zaczęłam czytać "Pandemonium" i już na samym wstępie czuję ciekawość. Żałuję tylko, że nie uda mi się dotrzymać postanowienia i przeczytać sto książek w 2012 roku. Mam nadzieję, że uda się za rok :)

16 komentarzy :

 1. Dostałam z okazji urodzin 3 tomy w 1 i nie mogę się doczekać kiedy zacznę czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już dawno skończyłem całą serię. Druga część moim zdaniem była najgorsza i oceniłem ją nieco gorzej niż resztą (na 8/10 więc to i tak chyba dobrze xD). U mnie nowa recenzja. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała trylogia zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już dawno czytałam tą trylogię i uwielbiam ją. jest to jedna z tych serii które mają miejsce moim sercu. Druga część jest bardzo fajna i sama nie wiem czy bardziej podobał mi sie pierwsza czy druga część:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszą część czytałam i nie bardzo do mnie przemówiła. Druga wydaje się być nieco nudniejsza - w końcu walkę na arenie znam już z pierwszej części. Jak spotkam w bibliotece to wypożyczę i przeczytam, pewnie. Ale żeby tak sama to nie bardzo. Szkoda mi czasu. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja przyjaciółka bardzo chwali tę serię. Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób ją pokochało. Chyba i ja po nią w końcu sięgnę!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu się za nią zabrać :) czytałam już tyle pozytywnych komentarzy, że będę się rozglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytana.. miło wspominana :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na półce, książka czeka, bo ostatnio przyniosłam ją z biblioteki i kolejną część również :)
  Widzę, że zmiana szablonu - podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę sięgnąć po pierwszy tom

  OdpowiedzUsuń
 11. z całą pewnością przeczytam tę trylogię
  czeka już na mnie na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta część moim zdaniem jest najlepsza:) Uwielbiam całą serię*_*

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna seria, wstrząsająca, porywająca i wzbudzająca niesamowite emocje. Uwielbiam trylogię, stoi u mnei dumnie na półce i chyba mam cohote jeszcze raz ja przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń