Patrick Gale "Notatki z wystawy"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Notatki z wystawy"
Autor: Patrick Gale
Tytuł oryginału: "Notes from an Exhibition"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Moja ocena: 3/6

Patrick Gale to brytyjski pisarz, najmłodszy z czwórki rodzeństwa. W 1983r. skończył anglistykę w Oksfordzie. Często zmieniał miejsce zamieszkania oraz zajęcia. Był śpiewającym kelnerem, sekretarzem projektanta, ghost-writerem encyklopedii muzycznej czy wreszcie recenzentem literackim. Jego dwie pierwsze książki ukazały się w tym samym dniu. "Notatki z wystawy" to pierwsza przetłumaczona na język polski książka Patricka Gale'a.

Rachel Kelly jest malarką cierpiąca na dwubiegunową psychozę maniakalno-depresyjną. Pewnego dnia została znaleziona martwa w swojej pracowni. Po śmierci Rachel dowiadujemy się o wielu rzeczach z jej życia. Każdy rozdział poprzedzony jest notatką z wystawy. Historia przedstawiona jest z perspektywy kilku osób, które były powiązane z bohaterką.
W powieści jest dużo wątków m.in. homoseksualizm, choroba psychiczna, samobójstwo, religia, toksyczna matka, trudne dzieciństwo. Na szczęście autor nie przesadził z wątkami. Są one powoli i ogólnie przedstawiane dzięki czemu zachowany jest stosowny umiar. Fakty z życia Rachel są pomieszane. Nie ma chronologicznego przedstawiania wydarzeń. Dopiero później jesteśmy w stanie złączyć wszystko w całość.
Muszę przyznać, że książka mnie nie zachwyciła. Zamiast czerpać przyjemność - męczyłam się. Powieść zainteresowała mnie pod sam koniec - dopiero wtedy poszło mi "z górki". Prawie cały czas nudziłam się i nie mogłam doczekać się końca. Motywacją do skończenia tej książki były następne, które tylko czekają, aż zacznę je czytać. Mimo wszystko muszę przyznać, że Patrick Gale napisał książkę niebanalną. Nie każdemu udaje się połączyć tyle wątków tak, by nie raziły czytelnika. Niestety, albo jeszcze nie dojrzałam do tej powieści, albo najzwyczajniej w świecie nie wywarła na mnie wrażenia.

4 komentarze :

  1. Nie wiem, może przeczytam, gdy będę trochę starsza

    OdpowiedzUsuń
  2. Daruję sobie tę pozycję. Wolę poświęcić czas na czytanie czegoś ciekawszego :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja chyba też sobie odpuszczę, bo mam naprawdę sporo zaległości książkowych ;)

    OdpowiedzUsuń