Cora Harrison "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik."

Udostępnij ten post

Tytuł: "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen. Sekretny pamiętnik."
Autor: Cora Harrison
Tytuł oryginału: I was Jane Austen's best friend
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Moja ocena: 4+/6

 "Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen" to jedna z tych książek, które czyta się z uśmiechem na twarzy i niebywałą lekkością.
Akcja powieści toczy się w 1791 roku, kiedy to kobiety nosiły piękne suknie, a mężczyźni bryczesy. Główną bohaterką jest Jenny Cooper, młoda i nieśmiała dziewczyna, która pod wpływem Jane zmienia się w osobę odważną i pewną siebie. Ale zacznijmy od początku. Obie dziewczynki uczą się w szkole i mieszkają w internacie. Panują tam dość rygorystyczne warunki. Jane zachorowała i z dnia na dzień jest z nią coraz gorzej. Gdy prośby Jenny do dyrektorki szkoły nie skutkują, postanawia wysłać list do Pani Austen - matki Jane i zarazem swojej ciotki. By to zrobić wymyka się w nocy do miasta, które nie jest bezpieczne. W drodze spotyka Thomasa Williamsa, który ratuje ją przed opryszkami. Przez dalszą część drogi na pocztę dużo rozmawiają. Jenny wyjaśnia mu co robi o tej porze sama w mieście. Kapitan dbając o jej bezpieczeństwo towarzyszy jej w drodze na pocztę i do internatu. Gdy Pani Austen otrzymała list, postanowiła niezwłocznie zabrać obie dziewczynki do domu. W późniejszym toku akcji, poznajemy rodzinę Jane i jej otoczenie. Są bale, tańce, lekcje i poszukiwanie mężczyzny, który byłby potencjalnym kandydatem na małżonka.

Powieść Pani Harrison jest bardzo ciekawa. Przenosi nas ona do wieku XVIII. Panują inne zwyczaje i sposób wychowania. Nie ma internetu, komputera i różnych współczesnych gadżetów. Na listy czeka się z niecierpliwością, bal jest wielkim wydarzeniem, a reszta świata jest nieznana. Chyba każda z nas kobiet, chciałaby choć na chwilę cofnąć się w czasie i przeżyć to co bohaterki. Książka jest bardzo ciekawa, akcja zwięzła i co najważniejsze nie ma nudy! Większość bohaterów istniała naprawdę, przez co możemy jeszcze więcej dowiedzieć się o Jane Austen wybitnej pisarce. Polecam, gdyż można się zrelaksować i pomarzyć.

1 komentarz :

  1. Przydałaby mi się ta książka do pracy magisterskiej! :P:D

    OdpowiedzUsuń