Mark McElroy "Świadome śnienie dla początkujących"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Świadome śnienie dla początkujących"
Autor: Mark McElroy
Tytuł oryginału: "Lucid dreaming for beginners: Simple techniques for creating interactive dreams"
Wydawnictwo: Illuminatio
Liczba stron: 288
Moja ocena: 5/6

W obecnych czasach pośpiech jest czymś na porządku dziennym. Każdy z nas wstaje rano, wykonuje poranną toaletę, pije kawę i wybiega z domu. W pracy wyścig szczurów, niewyspanie daje się we znaki, pijemy następną kawę i po niej kolejną i kolejną. Wracamy późno do domu zmęczeni, ale trzeba jeszcze skończyć projekt więc siedzimy do drugiej w nocy. Nim zdążymy zamknąć powieki, znów dzwoni budzik i dzień zaczyna się od nowa.

Poświęcamy coraz mniej czasu na sen, który jest bardzo istotnym elementem w naszym życiu. "Świadome śnienie dla początkujących" uczy nas jak śnić świadomie, czyli zdawać sobie sprawę, że się śni i osiągać pewną kontrolę nad zawartością snu. To bardzo ciekawe zagadnienie, bo któż z nas nie chciałby latać, podróżować i doświadczać różnych sytuacji w śnie? Ale to tylko wierzchołek tego, co kryje się w książce. Autor uświadamia nam jaką ważną rolę w naszym życiu pełni sen i jak możemy ułatwić sobie szybsze zasypianie i wysypianie się. By zacząć dobrze sypiać powinniśmy m.in. pić jak najmniej kofeiny, przed snem nie oglądać telewizji i nie korzystać z komputera czy telefonu, kłaść się spać o stałej porze czy nie jeść w nocy.

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, z których każdy coraz bardziej odkrywa przed nami tajemnice kontrolowania snu. Oprócz rad i ćwiczeń możemy również poczytać o świadomym śnieniu od strony naukowej. To zdecydowanie rozdział dla sceptyków i osób, które nie do końca są przekonane czy świadome śnienie istnieje. Rozdział siódmy to osobiste relacje ludzi, którzy śnią świadomie. Z ich opowieści możemy wynieść wiele ciekawych rad i wskazówek. Każdy rozdział zakończony jest małym skrótem tego co się w nim znajdowało i zapowiedzią tego co czeka nas dalej. Sposób w jaki autor przedstawia nam świadome śnienie jest jasny i klarowny. Wszystkie techniki są dobrze i szczegółowo opisane. Sam język jest prosty i nie stwarza żadnych problemów w czytaniu.

Jeżeli interesuje Was tematyka świadomego śnienia to zdecydowanie książka dla Was. Oprócz rad dotyczących kontrolowania snów, poradnik zawiera również informacje pomocne w zasypianiu. Bardzo dobra pozycja z którą warto się zapoznać. Polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję:

10 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawy temat! Zawsze byłam zafascynowana kontrolowaniem własnych snów. Myślę, że sięgnę po tę książkę, żeby dowiedzieć się czy mi się to uda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już od jakiegoś czasu chcę doświadczyć świadomego snu, więc pewnie siegnę po tę pozycję. :)

  A czy Tobie udało się świadomie śnić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przeszłości tak, ale wtedy nie zwracałam na to uwagi. Ta książka otworzyła mi oczy na ten temat i teraz na pewno będę wypatrywać śladów świadomego snu i próbować go wywołać :)

   Usuń
 3. Nigdy nie interesowałam się tą tematyką, ale w sumie... Zobaczymy;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świadomy sen jest bardzo ciekawy, ale nie wiem czy sięgnę po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi interesująco. Lubie takie tematy, a pomoc w zasypianiu byłaby mi niezwykle przydatna, gdyż zawsze gdy muszę iść do szkoły na następny dzień, wieczorem nie potrafię zasnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. kiedyś brałam się za to ale nie miałam dobrego poradnika, więc to ksiązka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę przerażająca tematyka...
  ;)

  OdpowiedzUsuń