Lauren Oliver "Pandemonium"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Pandemonium"
Autor: Lauren Oliver
Tytuł oryginału: "Pandemonium"
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 376
Moja ocena: 5+/6

"Delirium" Lauren Oliver to powieść, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Książka, której akcja toczy się w przyszłości, a miłość to ciężka i nieuleczalna choroba, którą trzeba leczyć wzbudziła zachwyt, ale i wprawiła w oszołomienie. Główna bohaterka Lena zakochała się w Alexie i razem postanowili uciec do Głuszy. Niestety tuż przy granicy, Alex został złapany i wtedy Lena widziała go po raz ostatni.

"Pandemonium" ukazuje ucieczkę Leny do Głuszy i poszukiwanie Odmieńców. Gdyby nie pomoc Raven dziewczyna zginęłaby w lesie. Pod jej opieką i innych zbiegłych dochodzi powoli do zdrowia. Sytuacja w której się znalazła powoduje u niej smutek i rozdarcie. Jednak Lena postanawia walczyć o to co jej odebrano. W tym celu dołącza do Ruchu Oporu i bierze udział w akcji wraz ze swoim wrogiem Julianem. Zamknięci w kanałach zaczynają się do siebie zbliżać, a ich wrogość zamienia się w miłość. Gdy nadarza się okazja do ucieczki, postanawiają zbiec razem. Jaki będzie finał tych wydarzeń? Czy Julian zrozumie, że Rząd wszystkich oszukuje? Co się stało z Alexem i czy wróci?

W "Pandemonium" Oliver zastosowała ciekawy trick rozdzielenia akcji. Przebywamy w dwóch rzeczywistościach: "Wtedy" i "Teraz". Jak się zapewne domyślacie, "Wtedy" ukazuje losy Leny od momentu przekroczenia granicy. Jej zmagania z głodem, poszukiwaniem schronienia i ludzi. Natomiast "Teraz" pokazuje nam bohaterów i ich działania przeciwko Rządowi, jednak nie wiadomo jak do tego wszystkiego doszło. To bardzo wzmaga ciekawość czytelnika i sprawia, że trudno oderwać się od książki. W "Pandemonium", a konkretniej w "Teraz" akcja została przeniesiona do Nowego Jorku, gdzie bohaterka uczestniczy w zgromadzeniach AWD, które pragnie przyspieszyć operację remedium. To właśnie tam poznaje Juliana i ma za zadanie go obserwować.
Jednak największą zagadką są losy Alexa. Przez całą książkę nie ma ani śladu o tym co stało się z tym chłopcem. Dopiero na ostatniej kartce książki autorka zaskakuje czytelnika. Postać Leny bardzo się zmieniła. To nie jest ta sama naiwna i wystraszona dziewczynka, którą poznaliśmy w "Delirium". Głusza i ludzie z którymi przebywała bardzo ją zmieniły. Stała się silniejsza, rozsądniejsza i odważniejsza. To bardzo pozytywna zmiana, gdyż nie przepadałam za "starą" Leną. Oprócz rozwinięcia postaci głównej bohaterki, autorka pokazuje nam nowe twarze, które ciekawią i intrygują. Polubiłam Huntera i Juliana, zaś Raven trochę działała mi na nerwy. Jakby tego było mało powstało wiele interesujących wątków, a akcja nie pozwalała czytelnikowi zasnąć.

"Pandemonium" pozytywnie mnie zaskoczyło. Nie spodziewałam się takiego rozwoju akcji i już z niecierpliwością wyczekuję trzeciej części. Jeżeli lubicie antyutopijne powieści to polecam Wam tę książkę. Świetna kontynuacja "Delirium". Lauren Oliver stanęła na wysokości zadania i po raz kolejny zaskoczyła swoimi umiejętnościami jak i wyobraźnią. Polecam gorąco!

21 komentarzy :

 1. "Delirium" jeszcze przede mną, ale jakoś nie mogę się za to zabrać, więc pewnie jeszcze długo nie sięgnę po "Pandemonium" :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza część, czyli "Delirium" czeka już na mojej półce, jeśli mi się spodoba to rzecz jasna, będę tę serię kontynuować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Delirium" uwielbiam, a kontynuacja leży na półce i czeka na swoje pięć minut chwały ^^ :3

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna czaję się na "Delirium"... Już nie mogę doczekać się, kiedy w końcu trafi w moje ręce. Później na pewno zapoznam się także z "Pandemonium". :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Delirium" jest książką, którą po prostu muszę przeczytać! Skoro "Pandemonium" tak bardzo Ci się spodobała, coś mi się wydaje, iż i na mnie seria wywrze pozytywne wrażenia :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam nawet delirium, ale planuję przeczytać:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom i mi się bardzo spodobał :) Po drugi tym bardziej muszę sięgnąć.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. świetnie się zapowiada, co już wielokrotnie pisałam na blogach innych recenzentek :) ale nie sięgnę... bo nie czytałam jeszcze pierwszego tomu ;]

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszyscy mają w planach te książki i je gorąco polecają więc ja też będę się musiała zmobilizować i gdzieś poszukać pierwszej części :) Ciekawa recenzja :)
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie :3

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę czytałam i przyznaję bez bicia, że bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ahh, ta seria ciągle przede mną, a bardzo chciałabym ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem świeżo po lekturze, autorka mnie zauroczyła i nie mogę się doczekać kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przede mną na razie tom pierwszy, jak mi się spodoba, to i po dwójeczkę chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. najpierw pierwszy tom, a później się zobaczy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. uważam, że "Pandemonium" jest odrobinę słabsze od poprzednika, jednak to cały czas najlepsza książka (ex aequo z tomem pierwszym). Delirium team! :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwsza i druga część już za mną. Obie świetne:))

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę wreszcie zapoznać się z pierwszym tomem;)
  Czuję, że będzie ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam ! podobała mi się troszkę mniej od poprzedniej, no bo nie było Aleksa <3 i mimo wszystko w pierwszej wszystko było taką nowością *.* Nom, teraz nie pozostaje mi nic innego jak czekać na kolejny tom :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo podobał mi się pierwszy tom, jak i ten! A zakończenie wgniata w fotel! :D Już chcę wiedzieć co będzie dalej! :))

  OdpowiedzUsuń
 20. Delirium mi się baaardzo podobała. Na początku mnie denerwowały małe literki jednak potem to już nie było ważne:) Tę część mam już u siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Na mnie zrobiła bardzo pozytywne wrażenie i czekam na kolejny tom

  OdpowiedzUsuń