Anne Brontё "Agnes Grey"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Agnes Grey"
Autor: Anne Brontё
Tytuł oryginału: "Agnes Grey"
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 240
Moja ocena: 5+/6

Anne Brontё to angielska pisarka i jedna z trzech sławnych sióstr-pisarek Brontё. Urodziła się w Thornton W Anglii. Wraz z siostrami kształciła się na pensji dla niezamożnych panien w Westmoreland. Później pracowała jako guwernantka. Wspólnie z siostrami Charlotte i Emily Jane od wczesnej młodości pisała wiersze i opowiadania. Anne wydała dwie powieści: "Agnes Grey" i "Lokatorka Wildfell Hall".

Agnes Grey od dziecka była rozpieszczana przez rodzinę. Mając dziewiętnaście lat jej siostra i matka odsuwały ją od prac domowych radząc by zajęła się innymi rzeczami. Jednak gdy Richard Grey - pastor oraz ojciec Agnes i Mary - zaczyna chorować, dziewczyna postanawia wesprzeć finansowo rodzinę. By to osiągnąć zostaje guwernantką u państwa Bloomfield. Wyobrażenia dziewczyny o pracy guwernantki mijają się z tym co ją spotyka. Kłopotu przysparza jej opieka nad trójką niesfornych dzieci oraz chłodny i pogardliwy stosunek pani Bloomfield. O tym, że jej zawód nie jest ani łatwy, ani przyjemny przekonuje się również w kolejnym domu, do którego trafia. Po odniesionej porażce Agnes łudziła się, że nie wszyscy pracodawcy są tacy jak rodzina państwa Bloomfield. Żyjąca złudzeniami dziewczyna przekonuje się, że państwo Murray nie różnią się prawie niczym od poprzedników. Panny którymi przyszło jej się opiekować okazały się rozpieszczone, złośliwe i lekkomyślne. Najstarsza z nich Rozalia chełpiąca się flirtowaniem z mężczyznami i ich porzucaniem, obiera sobie za cel pana Westona - mężczyznę, który zawrócił w głowie Agnes...

"Agnes Grey" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Anne Brontё oraz pierwsze spotkanie z jedną z sióstr Brontё. Czytałam mnóstwo pozytywnych recenzji o książkach tych trzech kobiet i za każdym razem obiecałam sobie, że w końcu sięgnę po którąś z nich. Nie przypuszczałam, że z pozoru nieskomplikowana powieść tak mnie zaskoczy. A jednak Anne Brontё zauroczyła mnie ciekawymi portretami kobiet, przepięknym stylem i językiem, opisem sielskiego krajobrazu oraz walką, uporem ale również trudnościami związanymi z byciem guwernantką.
Nakreślone przez Brontё portrety kobiet fascynują czytelnika. Z niektórych wręcz powinnyśmy brać przykład, zaś drugie omijać szerokim kołem. Oprócz tego mamy do czynienia z masą różnych charakterów, które razem tworzą świetną całość. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że książka jest oparta na doświadczeniach samej autorki. Anne sprawnie wprowadza czytelnika w świat, który nie był usłany różami. Prowadzi odbiorcę po labiryncie intryg oraz zmagań i trudów związanych z pracą guwernantki. Świat wykreowany przez Brontё poznajemy z perspektywy Agnes. To ona wprowadza nas w społeczne realia dziewiętnastowiecznej Anglii. Przedstawia nam świat w którym kobieta powinna, a wręcz musi przestrzegać zasad i powielać schematy. To opowieść o pełnej zapału i chęci dziewczynie, która walczy o niezależność i swoje miejsce w świecie.
Na słowa pochwały zasługuje język i style Anne Brontё. Książka jest obfita w piękne cytaty i magicznie zbudowane zdania. Autorka umiejętnie kieruje emocjami czytelnika. Książka nie jest pełna wartkiej akcji, ale nadrabia to niesamowitymi emocjami, które towarzyszą nam podczas czytania lektury. Powieść napisana jest barwnym i wyrazistym językiem, który zachwyca i sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od książki.

Jeżeli jesteście zauroczeni dziewiętnastowieczną Anglią to ta książka jest zdecydowanie dla Was. Pełna uroku, magii wcześniejszych epok i subtelności "Agnes Grey" zabierze Was daleko wstecz do przepięknych krajobrazów wiktoriańskiej Anglii. Gwarantuję Wam, że czas spędzony podczas czytania powieści będzie bardzo dobrze wykorzystany. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję:

18 komentarzy :

 1. Muszę w końcu upolować powieści Anny Bronte :) Wydane u nas książki Charlotte'e i Emily mam już za sobą, więc najwyższa pora by zabrać się za trzecią siostrę .

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż z książkami jej sióstr miałam już do czynienia, żadnej powieści Anne nie przeczytałam. Jeszcze ;) Muszę to nadrobić, tym bardziej, że Twoja recenzja brzmi interesująco ;)

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo udana książka jak na debiut, ale uważam, że Lokatorka Wildfell Hall jest lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę mam w planach. Lubię twórczość sióstr Bronte.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obiecuje sobie i obiecuję, ale czasu ciągle brak. Może w końcu... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie było identycznie i się udało, więc Tobie też się uda :)

   Usuń
 6. Może w koncu w wakacje uda mi się przeczytać książkę :) Oby :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama też czytałam i recenzowałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. O tej autorce jak i jej siostrach czytaliśmy na angielskim i pamięntam, że byłam zafascynowana ich osiągnięciami, dlatego z miłą chęcia przeczytam tą ksiązke.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze chciałam zapoznać się z twórczością tej autorki, a po Twojej recenzji mam wielką chęć na tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię XIX wiek więc może się skuszę ;)
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Zachęciłaś mnie ! Poszukam w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie czytałam książek sióstr Bronte, ale mam je w planach. Bardzo lubię klasykę

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie potrafię przekonać się do klasyki w literaturze,ale mimo wszytko spróbuje. Może się pozytywnie zaskoczę :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaintrygowałaś mnie, może się z nią zapoznam :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam tego tytułu chętnie po niego sięgnę . pozdrawiam i zapraszam do siebie http://jezyna122.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń