Gabrielle Zevin "Zapomniałam, że Cię kocham"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Zapomniałam, że Cię kocham"
Autor: Gabrielle Zevin
Tytuł oryginału: "Memoirs of a Teenage Amnesiac"
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 264
Moja ocena: 5-/6

Miałam okazję zapoznać się z twórczością Gabrielle Zevin czytając jej debiutancką powieść "Gdzie Indziej". Jako, że książka i styl autorki przypadł mi do gustu, postanowiłam poszukać jej innych książek. Będąc w bibliotece trafiłam na wiele mówiący tytuł "Zapomniałam, że Cię kocham" więc bez wahania zabrałam książce ze sobą do domu.

To zabawne, jak zwykły rzut monetą może zadecydować o naszym życiu. W jego skutek Naomi spada ze schodów i traci pamięć. Ostatnie cztery lata swojego życia są dla niej zagadką. Nie pamięta swojego chłopaka, najlepszego przyjaciela, sytuacji rodzinnej i co najgorsze tego jaką była osobą. Nie wie jak się kiedyś zachowywała, z kim przyjaźniła, czemu chciała zrezygnować z zajęć fotograficznego, po co angażuje się w robienie księgi pamiątkowej. Na nowo stara się wpasować w swoje życie. Niestety, nowa Naomi nie potrafi odnaleźć się w "starym" świecie i nie jest w stanie zrozumieć i zaakceptować swoje dawne postępowanie. Naomi postanowiła żyć na nowo...

Gabrielle Zevin podzieliła książkę na trzy główne rozdziały: "Byłam", "Jestem" i "Będę". Jak łatwo można się domyśleć, każdy rozdział przedstawia Naomi w różnym etapie jej życia. W "Byłam" poznajemy dziewczynę, która uwielbia tenis, kocha swojego chłopaka, interesuje się fotografią i wie czego oczekuje od życia. "Jestem" to próba dopasowania nowej Naomi do jej zachowań sprzed wypadku. "Będę" to krok naprzód. Główna bohaterka postanawia być sobą, pogodzić się z przeszłością i żyć dalej.
"Zapomniałam, że Cię kocham" to ciekawa fabuła, wyraziści bohaterowie i paleta wielu emocji. Trudno wyobrazić sobie jak czuje się osoba, która straciła pamięć. Autorka stara się przybliżyć nam ten temat, a powieść jest jej interpretacją uczuć, emocji i zachowań osoby z amnezją.

"Zapomniałam, że Cię kocham" polecam wszystkim. To ciekawa i przyjemna w czytaniu książka, która spodoba się każdemu bez względu na wiek. To kolejna książka Gabrielle Zevin, która przypadła mi do gustu. Mam nadzieję na więcej takich powieści. Polecam!

12 komentarzy :

 1. Fajnie autorka podzieliła tą książkę, to mnie intryguje... Rzadko czytuję młodziezówki, ale ten tytuł wydaje mi się ciekawy :) Już kiedyś mignęła mi gdzieś ta książka i wydawał się fajna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji poznania twórczości tej autorki ale widzę, że naprawdę warto. Taka książka idealna na wieczór. I podoba mi się, jak została podzielona fabuła. Może być ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł sam tytuł mnie ciągnie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam go w planach i myślę, że mi się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ogromną chęć na tę książkę. Od dawna na nią poluję ;)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki, a okładka cudna. Chcę już wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś miałam ją w planach, a później o niej zapomniałam. Dzięki za przypomnienie, tym razem raczej po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gabrielle Zevin to jedna z moich ulubionych autorek. Każda postać w jej książce budzi w nas emocje, trudno przejść obojętnie obok tej lektury :) "Gdzie Indziej" również bardzo przypadło mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 9. ale kusisz :) szkoda, że doba jest taka krótka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakoś szczególnie mnie do tej książki nie ciągnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. zaciekawiłaś mnie opisem tej książki, na pewno się skuszę żeby ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. To dziwne, ale bardzo lubię temat odzyskiwania pamięci, zarówno w literaturze, jak i w filmie, dlatego chętnie przeczytałabym tę książkę! Dziwię się, że jeszcze nigdy o niej nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń