Tahereh Mafi "Dotyk Julii"

Udostępnij ten post

Tytuł: "Dotyk Julii"
Autor: Tahereh Mafi
Tytuł oryginału: "Shatter Me"
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 336
Moja ocena: 6-/6


Tahereh Mafi to 24-letnia dziewczyna. Pisze i czyta książki oraz pije stanowczo za dużo kawy. "Dotyk Julii" to jej debiutancka powieść i pierwsza część trylogii.

264 dni. Tyle czasu Julia spędziła wraz z notatnikiem, zamknięta w czterech ścianach. Przez 264 dni nie odezwała się do nikogo. Wyśmiewana przez rówieśników za swój dar przekleństwo. Oddana przez rodziców do zakładu psychicznego. Julia została sama. Nikt nie wie czemu jej dotyk zabija. Nigdy nie doznała miłości ze strony rodziców. Każdy się jej bał. Nikt nigdy jej nie dotknął. Do czasu kiedy do celi zostaje przydzielony Adam. Chłopak, który jako jedyny okazywał jej współczucie w szkole. Jego oczy były dla niej jedynym wsparciem, ale to było trzy lata temu. Teraz ona ma siedemnaście lat i rozpoznaje w Adamie tamtego chłopca. Jedyną osobę, która nie uciekała na jej widok. Mimo oporów Julia rozmawia z Adamem i ma cichą nadzieję, że chłopak pozostanie z nią w czterech ścianach. Do czasu, aż do celi przychodzą strażnicy i zabierają ją do Warnera. Jest on zafascynowane darem Julii. Chce ją mieć po swojej stronie i wykorzystać do torturowania ludzi. Mimo iż to najgorsza rzecz jaką Julia słyszała bardziej zabolał ją fakt iż Adam jest jednym ze strażników. Myślała, że jest po jej stronie, zdradził ją. Jednak była w błędzie. Adam jest po jej stronie i może jej dotknąć. Rodzi się między nimi uczucie i oboje postanawiają uciec. Nie wszystko jednak układa się po ich myśli. Podczas ucieczki czeka ich wiele niebezpieczeństw. Warner zrobi wszystko żeby odzyskać Julię. Na szczęście z pomocą przyjdzie Kenji i ludzie z podziemia. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Julii uda się uciec od Warnera?

Świat w którym żyje Julia został przejęty przez Komitet Odnowy. Obiecali, że uratują ich społeczeństwo, przywrócą porządek światu. W efekcie zwyczajna rzeczywistość przeradza się w antyutopię. Są kontrolowani i karmieni kłamstwami przez Komitet. Ci co obiecali dobro, sprowadzili jeszcze większe zło.
Co do samej historii to jest ona niesamowita. Wprawdzie istnieją porównania Julii do Rogue z X-Menów, ale mi to kompletnie nie przeszkadza. Nawet nie zwróciłam na to uwagi gdyż jestem oczarowana książką. Przypadli mi do gustu bohaterowie, którzy są odważni i zabawni mimo sytuacji w której się znajdują. Język autorki jest przystępny i muszę przyznać, że podobają mi się jej porównania i przemyślenia. Osoba głównej bohaterki przypadła mi do gustu. Nie wyobrażam sobie jak musiała się czuć. Odtrącona przez rodziców i rówieśników. Nigdy nie zaznała rodzicielskiej miłości. Nikt nigdy jej nie dotknął. Nie klepnął pokrzepiająco w plecy, nie przytulił, nie pocałował. To straszne nie poczuć na sobie dotyku innej osoby. Na szczęście postać Adama i jego miłość sprawia, że Julia zaczyna wierzyć, że nie jest potworem. Jego dotyk i miłość to rzeczy, które przytrafiają się jej pierwszy raz i wzbudzają wiele emocji. Z drugiej strony żal mi Warnera. On też nie doznał rodzicielskiej miłości. Ojciec trzymał się na odległość, ale mimo tego zawsze był dla niego surowy. O jego matce nic nie wiemy. Wyobrażam sobie jak łatwo przyszło mu być złym i nie okazywać szacunku dla ludzkiego życia. Mimo iż nigdy nie był kochany, to pokochał kogoś - Julię. Ich relacja jest toksyczna, ale wzbudza moje zainteresowanie. Jestem ciekawa jak potoczy się ich znajomość. Sama okładka jest cudowna i przyciąga wzrok. Oprócz tego sukienka ze szkieł oddaje nastrój panujący w powieści i emocje Julii.
Podsumowując autorka "Dotyku Julii" zasługuje na brawa. Dawno nie czytałam dobrego paranormal romance. Ciekawa historia, interesujący bohaterowie i miły dla oka oraz umysłu styl autorki sprawił, że książka dostała ode mnie bardzo dobrą ocenę i zaliczam ją do jednej z ulubionych. Gorąco polecam wszystkim czytelnikom!

10 komentarzy :

 1. zazdroszczę, że masz książkę za sobą ^^
  dziś nawet miałam ją w łapkach w księgarni, ale odłożyłam - wpierw musiałam kupić kontynuacje pozaczynanych serii innych autorów ;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna recenzja tej książki, aż czuję, że muszę ja przeczytać ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Że tak powiem to samo co Miłośniczka Książek: Zazdroszczę Ci, że masz tą książkę za sobą!
  Ja wciąż czekam na okazję, aby ją przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka kusi mnie od samego początku:) Sama okładka przyciągnęła mnie w księgarni, a powstające wciąż pozytywne recenzje przekonały mnie, że warto poświęcić dla mniej dzień czy dwa;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o niej. Okładka ładna, ale nie wiem czy to książka w moim stylu. Może przeczytam, aby się przekonać

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją w planach, tylko nie wiem kiedy owe plany zrealizuję...

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym ja już przeczytać! ;D Brak finansów niestety nie pozwala mi na zakup. :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogromnie chciałabym przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytuję bardzo skrajne recenzje tej książki, prawdopodobnie z przewagą tych pozytywnych, ale chętnie ją przeczytam i sama wyrobię sobie na jej temat zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Dotyk Julii" mam już za sobą, ciekawa lektura i ta okładka:D

  OdpowiedzUsuń